čtvrtek 14. října 2010

Police, Club Sandwich, Bob a Bobek, Nuda a Výplata

Jen s nimi se cítím bezpečně...
Dneska jsme měli návštěvu. Dojeli tři Vauxhally Astra, vyskákaly postavy v černém a "útokem vzali recepci". Děje se to celkem často, prý tak jednou za týden až dva dojede britská "Police" na kafe, čaj a sušenky. V hotelu jsme strašně rádi, protože v tu chvíli můžeme vypnout a nebát se ani o hosty ani o naše měchy s librami. Britští policisté tak hodinku posedí, odpočinou si, odskočí si a pak vyrazí bojovat s kriminalitou. Strach by z nich i šel, kdybych věděl, že nejdou na čaj...

Bob a Bobek
Už když jsem hodně na dně a usínám i ve stoje, vyrazím na parkoviště. Bývá to tak kolem páté hodiny, takže ptáci se začínají překřikovat, lehce šustí podzimní listí. Rušno není jen na silnici, kde se začínají prohánět auta, ale i v zadní části parkoviště, která je od cesty oddělena plotem. Každé ráno tam poskakují králíci (tedy přinejmenším si myslím, že jsou to nějací zdivočelí králíci, protože zajíc by měl vypadat trochu jinak...) a jelikož tam dnes byli dva, začnu jim asi říkat Bob a Bobek. Jelikož je ještě tma, je vidět jenom jejich bílá "prdelka", která směšně poskakuje po asfaltu a jak je člověk unavený, docela ho to i rozesměje.

Club Sandwich
Včera jsem si myslel, že jsem měl za hodně dlouhou dobu hodně nezdravé jídlo,... ale asi jsem se mýlil. Možná, že to bylo spíše dnes. Byl to sice sendvič, ale "Club" sendvič: kuřecí maso, směs různých salátů, rajče, to vše se zamíchá s majonézou a dá se mezi dva opečené plátky toustového chleba, jako nástavba se ogriluje nádherná anglická slanina, která se vloží mezi druhý a třetí plátek chleba, spolu s okurkou a mírnou vrstvou majonézy. Celé je to na výšku tak skoro 10 cm a jíst se to slušně nedá. Z ruky to všechno vypadává, příborem to člověk jenom rozvrtá. Ale jak to bylo dobré, to se musí nechat.

Dobrý den, pane!
- Co mě budíte?
No měl jste budík na 6, ... a už je 7! Tak šup šup!
------------------------------------------------
Tak asi takto bych nazval opětovné buzení hostů, jelikož někteří neodpovídají na buzení telefonem a nám se pak vrací z automatu informace, že host neodpovídá. Co to znamená - buďto spí hodně tvrdě, nebo to prostě nechal zvonit až do vybití baterek... a ještě je tu jedna možnost a to, že host prostě není "doma". Takže první fáze je zpětná kontrola telefonem stylem "Dobré ráno, jenom jsme se chtěli ujistit, pane, že jste vstal" a nebo druhá možnost, jdete bušit na dveře pokoje osobně. Tomu se říká péče.

Nuda a výplata
Kromě výše uvedených drobností se nic zajímavého nedělo. Vlastně to není na škodu. Myslím, že tady bude ještě hodně dní, kdy se bude něco dít (jako například minulý pátek - Night Club a muž se zakrvavenou hlavou), takže si raději nebudu stěžovat. Zkouším najít nejlepší strategii spánku, zatím není žádná ideální. Buďto mě po 2 hodinách spánku vzbudí uřvaní Poláci, nebo v pondělí zkouška požárního alarmu, která je, bohužel, pravidelná. Taky jsem zkoušel ráno po práci jít plavat a pak spát... ale vzbudil jsem se jako po transplantaci celého těla, takže jsem to už víckrát nezkoušel. A jako drobnost na konec - dneska jsem dostal svou první britskou výplatní pásku, takže u "Llojdů se mnou můžou počítat" =)))) 


Daily Express on (The) Time(s)
Asi budeme muset vyměnit našeho Newspaper Agenta. Už druhý den po sobě nedoručil noviny, kdy měl. Včera došly v 6:45, což je docela pozdě vzhledem k tomu, že hosté od 6:30 courají na snídani a vzhledem k tomu, že po 6. hodině otvíráme ve všech chodbách požární dveře. Hostům se to nelíbí a nám se to také nelíbí. Hosté si nemohou ráno počíst a my musíme celý hotel obkroužit dvakrát, namísto jednou. Tedy, bavíme se o ránu, protože celý hotel se během noční obhlíží asi 5 - 6x. Dnes noviny nebyly ani v 7, kdy jsem odcházel z recepce. Tak uvidíme, jestli bude příští "Denní Expres" na čas (on time)...

středa 13. října 2010

Vstanu a opařím se večeří!



Do konce života vstávat potmě?

Ano, nejspíš by tomu tak bylo, pokud bych stejnou pozici zastával do konce života. Prostě do práce vstávám, když je tma. Jediné, co mě drží nad vodou, je světlo když jdu do práce. Je to sice jen tupé chladné světlo úsporných zářivek osvětlujících chodby hotelu, ale lepší než drátem do oka (v případě, že by se nesvítilo a někde by ten drát trčel). A kdy jdu spát? No většinou zase za tmy. Tedy, až na výjimky jako je třeba dnešní den, kdy jsem si pokoj osvětlil LCD monitorem a za oknem už svítá. Jelikož z recepce příliš ven nevidím, vlastně ani není čas ráno kolem 6.30 - 7 am, tak si nejsem zcela jistý, kdy přesně se začíná rozednívat. Ale bude to nejspíš kolem sedmé hodiny a to je už říjen.

VIP
Nejhezčí na této práci je, že si připadáte strašně důležití! Zkuste si dělat kuchaře, byť budete sebelepší, pozdraví vás tak maximálně váš osobní nůž (jelikož ten si šéfkuchaři nosí s sebou a nikomu jinému je nepůjčují!). V mé pozici? Bomba! Stačí si obléct košili, kterou jste si před chvíli požehlili (sloveso požehlit znamená, že poválcujete hlavně ty části, které jsou vidět a které by mohly pokrčené budit dojem, že o sebe nedbáte), narafičíte kravatu, kterou stejně pak povolíte až poslední řvouni vypadnou z baru, nasadíte si jmenovku, aby lidi věděli, kdo je zaměstnanec a koho mohou seřvat,... a vyrazíte do chodeb hotelu! Víc nepotřebujete, abyste byli VIP. Někteří hosté vás zdraví s úsměvem, nejspíš proto, aby si udělali jméno a vy jim při check-out-ování smázli nějakou tu pintu Guinesse z účtu dolů, někteří vás zdraví jen tak na oko a někteří vás zcela ignorují, rýpající se již po 6. hodině ranní ve svých business-záležitostech a plánujíce si den, který je čeká. Ty poznáte hned na první dojem. Svěží muži bez ohledu na věk, vonící vodou po holení, perfektně upravení asi tak jako kterýkoli kluk z plakátu, kráčejíc s pohledem kamsi do červeného strakatého koberce. Proč to zmiňuju? Jestli si na tuhle VIP pozici zvyknete, musím vás upozornit, že jsou i chvíle, kdy musíte zatnout zuby a VIP nálepku strhnout z čela. Dojde totiž i na práce jako například mopování haly ve 4 hodiny ráno a vy si najednou připadáte jako NIP (non-important-person) a jste rádi, že vás nikdo nevidí když si omylem máčíte místo mopu kravatu v kýblíku...

Začátky bývají těžké.
Takže je tak 10.55 pm a vy si vykračujete chodbou k recepci. Oblek, košile, kravata, jmenovka, karta na otvírání dveří v kapse. Dorazíte na recepci a jelikož jste noví, raději se moc neptáte a nedáváte najevo, že jste dorazili. Jen z dálky opatrně pozorujete, co se zase objeví za "průser" a co nebudete umět vyřešit. Třeba jako dnešní večer, kdy jedna paní s francouzským přízvukem dorazila nadšená k přepážce, kde velmi brzy zjistila od pákistánské recepční Aishy, že "bohužel není místo". Jak se to může stát? Podívejte, já jsem to taky nechápal, ale jde to. Na téhle točící se Kouli v jednadvacátém století jde všechno. A nejen v Čechách, kde k tomu máme trochu lepší předpoklady, ale i tady, v Království. Je to úplně stejné asi jako byste měli v divadle 100 míst ale prodali jich 110 s tím, že těch 10 SNAD nepřijde. No, a když potom nějaký ten kdokoli z těch 10 dorazí, jste v tom!
Jak se to řeší? Jednoduše. Pošlete hosta do baru, ať si tam něco koupí, v tom lepším případě mu objednáte něco malého na účet podniku, pak mu nebo jí objednáte taxi a pošlete do jiného hotelu. Toto je recept na nejlepší reklamu, kterou si můžete vůbec představit. První, co udělá host po příjezdu do nového hotelu je, že si samozřejmě postěžuje. A hotel s radostí zatopí konkurenci pod kotlem a poví to jiné konkurenci, která to poví jiné konkurenci. Nemluvě o tom, že pro paní či slečnu cestování taxíkem a shánění pokoje kolem půl dvanácté v noci není asi ta nejlepší zábava, kterou by si přála.
A toto je, vážení, velká rošáda, které se tu říká "overbooking" nebo něco jako... přebůkování, česky asi "přemluvení". Když už jsou všechny pokoje zamluvení, zkrátka limit pře-sáhnete a máte "přemluvení".

Hvězdičky dobrou noc, já už jdu pracovat
Hotel se pomalu začne utišovat, v pozadí slyšíte jen hlahol lehce opilých Britů z baru, občas nějaký zaskočí připomenout se stylem "HOOOOOU" a bouchnutím do recepční desky, takže vám hned dojde, že chce asi víc. Začíná rutina, která se v počítači označuje položkou "Routine". První se pořeší účty, které vytaháte z obálek, do kterých je předtím nastrkaly jednotlivé oddělní: Restaurant, Café Bar, Leisure Club a pár dalších nesmyslných obálek jako je Management. Oddělíte od sebe platby kartou a hotovostí (Cash) a začnete kontrolovat, jestli položky sedí v počítači. Většinou totiž nesedí, takže musíte dělat drobné úpravy. Pro hosty jsou přichystány totiž různé balíčky jako například DBB - Dinner, Bed and Breakfast, v čemž je zahrnuta i večeře do ceny 15 Šterlinků (GBP). Když ale v restauraci zaspí a dají hostovi normální menu, host si vybere nevědomky jídlo za 23 liber a vy to pak musíte opravovat. Rozdělit účet, odečíst 15 liber z ceny večeře a zbytek nechat doplatit na účet. Dále najdete na účtech různé vzkazy od zaměstnanců jako "CANX" což je cancel neboli zrušit, nebo dopsané změny pokoje, jména, položek na seznamu ... zkrátky tyhle ty a mnoho dalších vychytávek na vás čekají při kontrole účtů.

Halóóóóó, tady ústředna!
Já dnes začínal tím, že jsem zkontroloval registrační karty hostů, na kterých bývají zakódovány vzkazy ohledně doručení novin a buzení telefonem, takže se musí seznam v počítači zkontrolovat a "zharmonizovat", jak by se tady řeklo. Ručně pak ťukáte do počítače buzení telefonem, jeden pokoj po druhém. Ještě, že se nenechá ráno budit celý hotel, všech 145 pokojů, protože to bych se asi uťukal. A běda, jak se někde ukliknete a hosta nevzbudíte. Mazec, co když nestihne schůzku a bude chtít žalovat hotel o ušlý zisk, což samozřejmě může! Celá tato věc je ale velmi komická. Misto toho, aby si host "natáhl svůj mobil" (budíka nejspíš s sebou nikdo nevláčí) a vzbudil se sám, volá 2x na recepci, aby si nechal nastavit buzení telefonem na pokoj. Takže si pak s paní na telefonu povídáte a domlouváte její ranní vstávání, jako by nebylo nic lepšího na práci. Ona vám totiž pak ještě jednou zavolá a řekne, že pokoj není 604, že si to spletla s telefonním číslem, ale 607. Nejlepší jsou hosté, kteří si ve 3 ráno zavolají na recepci a posunou si buzení z 6:50 na 6:40. Komici.

Když nemůže Mohamed k hoře...
...tak musíte s tácem a snídaní k Mohamedovi. Nebo jednoduše "Já chci snídani na pokoj!" V noci posbíráte z klik visačky, na kterých naši křížovkáři zaškrtají předem nachystaná políčka (Milk, Tee, Coffee, Toast, Continental breakfast, Time a mnoho dalších - mně osobně to přijde jako Sportka, kdy ráno čekáte, co jste vyhráli =) a dopíší do volného místa za slovem ROOM číslici, kterou mají na dveřích. Tedy, přinejmenším to tak někdo vymyslel, ale většina hostů to zkrátka ignoruje. Takže bacha, jakmile se zapomenete a seberete visačku a zdrhnete s ní na recepci bez čísla pokoje, ráno máte kurz asi přesně 1:145, že se (ne)strefíte a tác dostane někdo, kdo vůbec cereálie s mlíkem nechtěl. Většinou vás taky může potkat, že někomu cestou do čtvrtého patra natolik vyhladoví, že zvedne telefon, zmáčkne nulu a zavolá si na recepci. Mimochodem, ta nula mě celkem uráží, protože mi přijde, že to není jen tak náhodné číslo, ale vzkaz vedení hotelu hostům, že se k nám mohou chovat jak chtějí; mohli jsme být taky třeba jedničky, ale v hotelovém telefonním seznamu jsme zkrátka nuly. Host pak začne vyzvídat, co ještě zbylo od minulých vánoc kromě žampionů v lednici, od které vy jako VIP během noci máte klíče! Takže mu nahlásíte všechny možné sendviče, ujistíte hosta, že k sendvičům samozřejmě dostane i bramborové lupínky, pak si host dá dietní kolu (když už má ty nezdravé čipsy, tak aspoň kolu bez cukru...) a vy jste právě udělali kontrakt na směšných 12 liber. Nemyslíš - zaplatíš !!! Takhle by se asi dala charakterizovat vaše blbost nebo lenost (co preferujete osobně vy, nechám na vás...), jelikož donesení tácu s "blbým toustem" je zpoplatněno 3,5 librami. Škoda, že z toho nic nevidím, když balancuju s tácem mezi požárními dveřmi, které jsou mimochodem těžké a hezky bouchají. Dorazíte na pokoj a zjistíte, že tam je docela mladý kluk se zdravýma nohama, který si na bar klidně mohl dojít. Když nic, tak je aspoň milý a opravdu srdečně poděkuje.

Operátor sanačního zařízení
Jelikož se dnes každá blbá práce jmenuje příšerně honosně, vymyslel jsem si tuto pozici, aby se při vysávání a mopování haly Café baru cítil lépe. Trochu to funguje, ale práci to neusnadní, plat nezvýší. Je to fakt jen pro lepší pocit. Když nic, tak aspoň prostředí této prosté práce je příjmené - není příliš hlučné, ani prašné ani jinak zdraví nepohodlné. Ode zdi na mě kouká velký monitor s kanálem "sport", kde se mimochodem už asi od mého příjezdu řeší prodej Liverpoolu, když se zadaří, hraje mi k práci z reproduktorů klasika. Tato práce není naštěstí časově náročná (tedy, pokud to neděláte příliš pořádně a do detailu, musím se naučit šidit, jinak to nejde), takže během hodinky se v pohodě vysávání a zmopování dá zvládnout. A jelikož mám ty klíče od ledničky a lednička je hned za rohem, v kterém beru mop, mrkneme se do lednice. Vše je přichystané, takže si jenom vyberu, co chci, naskládám nebo namažu si na bílý nadýchaný sendvičový chléb šunku, sýr, tuňáka, "koronejšn čikn", krevetový salát, vajíčkový salát, doložíme zeleninou a jdeme. Na baru si natočíme limonádu a snídáme. Dnes jsem výjimečně měl na snídani něco zcela úžasného a nezdravého a myslím, že jsem ještě nikdy tak nevhodnou snídani neměl: smažené kuřecí kousky, hranolky, Coca Colu, nějakou majonézu, brown sauce (prostě hnědou omáčku) a jdeme. Když je to výjimečně, proč ne...

Trocha vzrůša aby se člověk probral
Když se vám stane a začnete na recepci usínat, je nejvyšší čas vypadnout ven na vzduch. A jelikož je tu vzduch moc voňavý - mimochodem, dnes večer jsem poprvé cítil ve vzduchu zimu, tak snad nám nějaký ten "inč" napadne - procházíte se po parkovišti a najednou si všimnete, že jedno BMW má otevřené dveře. Dost divné. První myšlenky jsou, jestli někde neleží nějaké tělo --- ale neleží, tak je to fajn. Ruce z kapes, kdyby se někdo vyvalil z křáku aby se dalo rychle zdrhat. Vypadá to divně, v autě je i rádio i nějaká černá složka, tak se poklusem vracím na recepci. Kdybych si já blbec vzal vysílačku, měl bych ušetřenou práci - běh. S Thomasem obhlížíme auto, zjišťujeme, že nikde nic není, tedy až na nápis "Fuck You All" na kapotě, který by se u nás zakřičel heslem "Jděte všichni do haj*lu". Zavíráme dveře, jdeme zpátky. Nebudeme pátrat po tom, jestli to byli opilí kámoši, naštvaná manželka nebo zhrzená milenka... jak už jsem říkal, všechno je možné.

Hluk z Á-čtyřicítky
O tom, že je ráno a že se hotel původně z roku kolem 1908 probouzí, vám dá vědět hukot od silnice, která bývala hlavní spojnicí Londýna s dalším městem; Když řeknu, že adresa hotelu obsahuje i dvě kouzelně romanticky anglická slova Oxford Road, je vám asi jasné, že se po silnici nedostanete ani do Cambridge ani do Říma.

Odcházíte stejnou cestou zpátky do svých komnat, které se nacházejí v sekci "Staff Block", tentokráte však jste součástí o mnoho hustšího provozu, všude kolem vás chrchlají kolečka kufrů a voní bacon z restaurace. V recepci to začíná zase žít, dělají se řady na odhlášení z hotelu a Tam (jméno) vám řekne "Martin, disappear" v překladu "Martine, zmiz." Snad to nemyslí doslova, říkám si, ... a odcházím příjemně unavený do pokoje.

Jestli nechápete, co je na téhle práci tak úžasného, že jen popisu věnuji tolik prostoru, tak vám můžu říct asi toto: hotel je jako mraveniště, šílený chaos a přesné rozdělení rolí, jinak místo jedné hromady nanosíte 20 kopečků, které jsou vám k ničemu. V noci na vás v chodbách a zhasnutých zasedačkách dýchne takové kouzlo a hotel je na chvilku celý váš a vy jste tu doma. 

Kdyby vás ani to nenadchlo, ... tak mám pro vás třešničku: jdete takhle po chodbě když v tom vidíte zadek chlapíka, jak zachází do bloku pro zaměstnance. Je to divné, ale utíkat za ním nebudu. Když ho pak za dalších 5 minut potkáte zcela nahatého, jak si drží v rozkroku papírové zelené ručníky a prosí vás o klíč k pokoji 204, musíte se hodně krotit abyste neprskli smíchem. Teprve až mu otvíráte pokoj a dáváte klíč do ruky, vyčtete z jeho tváře tak neskutečně velké DÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍK a dojde vám, že jste konečně udělali dnes dobrý skutek...

neděle 10. října 2010

Lustračka u Lojda

Každý, kdo se na západ pohrne za prací, by měl přinejmenším vědět, jak si založit účet v bance. Proto následující lingvistický úvod:


Open vs. Založit?
Povšimněte si prosím podobnost angličtiny a němčiny: open an account, ein Konto eröffnen vs. čeština - založit účet, stejně jako založit rodinu. Jelikož "Založit rodinu" vyžaduje trochu úsilí a námahy, nezřídka pak jisté způsobilosti jako například zodpovědnost, schopnost rodinu užit a další, dalo by se očekávat, že "Zakládání účtu" u nás doma bude těžší než "otevřít konto" v zahraničí, mluvíme tedy o západě, samozřejmě. Otevírání např. knih zvládají již malé děti a tato činnost nevyžaduje speciálních znalostí.


High Wycombe and its High Street!
O to víc jsem byl šokovaný, když jsem zjistil, jak složité a časově náročné je "Otevírání účtu/konta" v Anglii. Konkrétně se budeme bavit o městečku High Wycombe. Naschvál jsem napsal městečko, jelikož pro turistu toto město rozhodně nemůže být ničím jiným než městečkem. Už když se autobus proplétá uličkami na šířku jednoho auta a zrcátky pomalu vybíjí výlohy místních obchůdků, dostane člověk pocit, že toto nemůže být centrum. Se svými 77,178 obyvateli by mohl konkurovat Zlínu, o to víc když uvedu číslo 92,300: někdy se počítá do High Wycombe i část Hazlemer a při volném překladu jako Hazlimír si najednou připadáte jako v pohádce a koukáte kolem sebe, jestli nepůjde Harry ze školy...


Papírové centrum
Jistě to je centrum na papíře. V praxi jsem si tak nepřipadal. Proč? Když jsem vešel do Barclays Bank, kterou jsem nějakých 15 minut hledal, nechápal jsem, jestli se tu natáčí film pro Kalouska "Úsporná opatření" nebo jestli to je jen polní sídlo, asi jako polní nemocnice. Čekal jsem anglické zlato, mramor a nerez přinejmenším jako doma. Jistě, doma mám účet u FIO a jsem si vědom toho, že to není žádný luxus. Ti movitější, kteří si na to potrpí si jistě vybaví svoji pobočku KB nebo ČS a já je musím ubezpečit, že něco podobného by tady nenašli. Nejspíš není v módě provokativně vystavovat luxus, když nemůžete nabídnout žádné rozumné zúročení, že. To ti u nás zatím asi nepochopili. Zkrátka, když vpadnete do banky, čeká na vás celkem nízký strop - žádné sály a haly, vlevo pár židliček, recepce, kde vás paní odbaví. Já jsem čekal asi 7 minut v řadě než jsem se dostal k informacím, pak jsem dostal informaci že budu čekat nejspíš další dva (číslicí 2 nebo II !!!) dny a tak jsem raději sednul na židličku poblíž. Anglická paní řekla, že si musí zkontrolovat schůzky a podívá se, jestli by ve středu bylo možné někam nacpat jednoho čecha (make an appointment). Nakonec se místo našlo a já jsem se pro jistotu nechal zapsat. 11 hodin, středa. Bylo mi řečeno, že to bude asi na hodinu... a měl jsem chuť si nezakládat účet, ale něco jiného, nejspíš na vřed...


Lustračka jak u tajných!
Z banky jsem vyšel zcela znechucený, opravdu jsem nečekal byrokracii podobnou Německu. Tak já chci účet, oni dostanou peníze... a mám čekat dva dny a ještě to bude trvat hodinu? Vzpomněl jsem si na FIO nebo mBank a zasmál jsem se v duchu. Nevadí, nebudu si kazit den, začínalo pěkně svítit slunko a užíval jsem si krásy města. A rozhodl jsem se zajít ke konkurenci, tak jsem vpadnul do Lloyds Bank. Sice se mi nelíbí tolik jejich logo ani firemní barvy, ale co už, říkal jsem si - zvykneš si, člověk si zvykne na všechno!


VIP lidi, VIP jednání!
Na řadu jsem se dostal během dvou minut, zdržoval jen jeden pán, který si byl kontrolovat kartu a jelikož v bance zahlédl nějakou svou známou, dali se do řeči. Příliš si nevšímal "ženy za pultem" a hlasitě dával najevo své překvapení a jak jsem zaslechl, neviděli se asi 25 let, takže se dá pochopit radost ze setkání po tolika letech. Nikdo se nerozčiloval, je to přeci jen zákazník. A pak jsem se dostal na řadu já. Hned na úvod jsem řekl, že jsem cizinec, aby si nemysleli, že tam budu posílat kontejnéry Šterlinků a chtěl jsem si také ověřit, jak budou reagovat a ochotní, když přijede výchoďák. Byl jsem překvapen, velmi! Paní mi řekla, že jestli budu moci chvilinku počkat, někoho sežene na informace a půjde to se mnou vyřídit, založení účtu je tak na hodinu. Tak jsem se zaradoval. Odešli jsme nahoru do kanceláře, kde byl počítač a plno propagačních materiálů. Dostal jsem kafe a hodnocení mé angličtiny, které mě vyloženě podrazilo kolena až jsem si sednul do pohodlného křesílka. Paní totiž řekla, že si nebyla jistá, jestli jsem cizinec, když jsem začal mluvit a že mám jen nepatrný akcent - to už stojí za trochu radosti.


Dokumenty a trocha osobních informací
Co potřebujete k založení účtu? Podle toho, co jsem zjistil, je to různé. Po mě chtěli jen pas (nebo ID Card nebo-li občanka), dále jsem měl potvrzení o práci z Bellhouse Hotel. Nechtěli ani výpis z českého účtu za poslední 3 měsíce, jako například potřebovali v Barclays ani další dokumenty. Čekal jsem problémy, ale byl jsem překvapený. Podle toho, co jsem vyzvěděl od Lilly, se jí ptali v Barclays snad na všechno: pohovor opravdu trval hodinu, ptali se jí co dělala, co dělá, jaké má plány, koníčky ... a další detaily. Takže, pokud trváte na modré barvě, kterou používá Barclays, připravte si odpovědi na otázky typu "Co jste dělali 3. března 2007", "Kdy jste naposledy měli smažák s hranolkama" a "Kolik projelo včera vlaků na trati Přerov - Olomouc".


Nemusíte se přizpůsobovat, účet se přizpůsobí vám!
Teď bych rád vysvětlil, proč v bance vyzvídají, kolik budete zhruba měsíčně na účet posílat, jestli plánujete zůstat v Anglii a koupit si auto, případně šetřit na dům a další. Chtějí vám totiž nabídnout nejlepší možný účet, tedy přesně vám na míru. A že to opravdu dělají dobře, to jistě nemusím zdůrazňovat! Standard, za který u nás zaplatíte nemalé peníze, je zde samozřejmě zadarmo. Ale pozor, o účet zdarma - tedy účet BASIC - si musíte říci sami. I s mou minimální mzdou se mi totiž přilepil na tělo účet SILVER (takže stříbro, pořád byla rezerva na GOLDEN). Rozdíly jsou celkem velké a výhody, které stojí měsíčně 7,99 GBP nejsou zanedbatelné. Pokud máte auto, ve stříbrném účtě je něco jako havarijní pojištění - kdykoli kdekoli se vám něco stane s autem, zavoláte místní AA (něco jako ABA nebo žlutý anděl u nás) a bezplatně vám auto odtáhnou, opraví. Dále je v účtě zahrnutá karta na mezinárodní platby, kdy se při platbách v zahraničí platí jen zanedbatelné poplatky při výběru hotovosti v bankomatu. A plno dalších výhod. Já, ačkoli jsem si zvolil BASIC vedený zdarma, mám pořád zadarmo Internetové bankovnictví, Mobilní bankovnictví (tedy ovládání svého účtu přes mobilní telefon), 2 spořicí účty (1 klasický a ten druhý má limitovaný měsíční vklad omezený na 250 GBP a úrokovou sazbu na 2,5%). Obálky s kódy a hesly mi došly ve středu a čtvrtek, přičemž v bance jsem byl v pondělí po 3. hodině odpolední, takže předpokládám, že v pondělí toho moc vyřídit nestihli. Neméně jsem byl překvapený, když mi došel informační leták - tedy tak, jak jej znáte: křídovaný papír - barevná brožurka obsahující naše služby a blablablabla,... - jen s tím rozdílem, že je na přední straně něco jako "Vítáme Vás pane Martin Koci" vytištěné přímo z tiskárny. Uau, pomyslel jsem si, tady je důležitý asi každý!


Závěr?
Zkrátka a dobře, i tady jsou nejspíš mezi banky rozdíly. Kromě již zmíněných Barclays a Lloyds TSB jsou další jako Santander, HSBC a Royal Bank of Scotland. Než někam poletíte natěšení na super anglický přístup (a zvuk jména banky), poptejte se. Nikdy nevíte, jak funguje pobočka ve vašem místě a jaké jsou tam zvyky. Jak to chodí na poště, to se dozvíme v příštím povídání, jak se posílá pošta s platbou přes poštu, úspěšně až na druhý pokus :)

neděle 3. října 2010

Není Mars jako Mars!

Včera jsem si koupil tyčinky Mars, jelikož bez čokolády a sladkostí je svět černobílý. A já ho chci mít pestrý!


Dnes jsem s údivem zjistil, že tato velmi energeticky pozitivní strava je vyráběna přímo tady kousek od Londýna, v městečku Slough. Všichni se mně ptali, jestli jsem tam byl, tak nevím, jestli je to tak známé díky továrně na sladkosti anebo jestli to je bod na mapě s důležitou minulostí.


Nicméně se to jistě vypravím zjistit. I kdyby nebyla v továrně Mars žádná exkurze a možnost nacpat si do kapsy maličkými Marskami, určitě by to stálo za to. Není to totiž poprvé, co jsem "slou" tedy Slough slyšel.


Pokud se podaří dostat se do továrny, další článek bude taktéž v sekci >jídlo<a >cestování< 

Mushrooms everywhere!

Co se tady jí a jak se tady jí?

Žampiony.                       Žampiony.                              Žampiony.                              Žampiony.                              Žampiony.                                                                                           Žampiony.                        Žampiony.               Žampiony.                      Žampiony.                                  Žampiony.                                                   Žampiony.                                 Žampiony.                             Žampiony.                              Žampiony.               Žampiony.   Žampiony.          Žampiony.                      Žampiony.                         Žampiony.                            Žampiony. 


Ž
A
M
P
I
O
N
Y
                              !!!!!!
Jak se k tomu dostali, jestli se jim ty hříbky přemnožily, to opravdu nevím. Nicméně jsou vždy a všude. 

K snídani (10 am on workdays, 10:30 am at weekends)
... protože ta je pořád stejná: míchaná vajíčka, volské oko, smažená anglická slanina, fazole v červené omáčce, osmažené klobásky. Mně to nevadí, snídaně je dobrá a žampionky taky. Jenže tu nejsem zase tak dlouho aby se mi začala nějaká ingredience zprotivovat.. a ejhle, děje se tak!

K obědu (simply noon!)
... protože obědy nejsou nijak velké, důraz je kladen na večeři. Třeba dnes byla na oběd polévka z ... no z čeho... no přece ze žampionů!!! Jeden roztomilý Polák, který téměř vůbec nemluví anglicky (to z nich vlastně skoro nikdo...) rozhlašoval, že jsou to žampiony z minulých Vánoc. No, asi tak doma vaří. Předchozí dny jsem oběd trochu nestíhal, ale většinou je něco zapečeného v pekáči, brambory, těstoviny... maso, klobásky. Vlastně to, co na snídani zbyde. Ale nemyslete si, ze zbytků se nevaří. Všechno se sype do velkého koše. Zbyde plech jídla - vejce, nádherná anglická - šup s tím do popelnice. Krvácím...

K večeři (6 pm)
... protože k večeři je většinou něco takového jako k obědu. Mohlo by být dnes Fish&Chips, protože tam se snad žampion nedá nacpat,... nebo dá ?!!!

Bojím se, aby mi za chvíli nerostly žampiony v uších. Asi se mrknu na internet, k čemu mi tato roztomilá strava pomůže... anebo jaké mohou být následky :)

Fire! Exclamation Mark!


S jakým klidem se v Anglii zápasí s požárem se můžete dozvědět na videu níže.

Tady je rychlý přepis pro nemluvící anglicky, ať víte, co je na tom tak směšné!
----------------------------------------------------------
Ohh! Čtyři, teda pět, chci říci Hoří !!!
Tak se podíváme, co tady máme.
"Stůjte vzpřímeně" - a teď to nemůžu přečíst. Jsem to ale blbec.
Ok, vyjměte bezpečnostní kolík.
Žena prochází: nedívej se mi do očí!
Hoří.. hoří... ne?
Namiřte na zdroj ohně...
Ah, jak typické! Kde to bylo vyrobeno? aha... eeeeh... tak já to dám ke zbytku ohně.
01153.. no .. 0199 .. 011899 .... 3 !
Halo, je to Tísňové volání? Do které země jsem se dovolal? haló, haló.. ?
Už vím:
Předmět: Hoří. Vážený pane/paní, píši Vám abych vám ohlásil požár, který vypuknul v prostorech... ne, to je příliš formální.
Vážený pane/paní, hoří, vykřičník, hoří, vykřičník, pomozte mi, vykřičník. 123 Callendon Road.

Těším se na slyšenou, s pozdravem
Maurice Moss.
----------------------------------------------------------------------





V den druhý (01.10.10), tedy v den mého nástupu do práce se mělo konat požární školení. Jelikož vím, jak školení probíhají, myslel jsem si, že mi řeknou asi něco na tento způsob: "Tak tady je východ, tady je další. Kdyby něco hořelo, zmáčkni toto a zavoláš na hasiče. Ale to stejně nebude hořet...".

Vůbec! Ani náhodou! Jelikož jsem měl nástup už na 8. hodinu, první jsem si prohlédl tzv. Back Office, slovníkem přeloženo jako Oddělení k dokumentaci a vypořádání, já bych to ovšem nazval jako sekce Vedení podniku nebo jednoduše kanceláře. Vyplnil jsem nějaké dokumenty, Anne Winter (Human Resources ~ personalistka) si okopírovala pas a občanku a pak jsem byl předán Tamu. Tam (nemyslím si, že to píši zcela správně, jen nevím, jak to jméno napsat lépe) je Skot a tak mluví trošku jinak. Už si pomalu zvykám, ale musím dávat větší pozor. Ten mě trochu ukázal hotel v podzemí, provedl mě a šli jsme na "kapatý" nebol cup of tea.

Dostali jsme se až do Beaconsfield Suite a Gerrards Suite, myslel jsem si, že si stále prohlížíme hotel, ale najednou někdo přiběhl, že se na nás čeká. Vpadli jsme do zasedačky, projektor, chlápek v uniformě a na bílé košili logo firmy, v zasedačce asi 9 lidí, některé jsem z nich zahlédnul, některé ne.

Jak jsem vnímal požární školení od Fire Training Academy si můžete přečíst v lehce recenzovaném deníku:

Odkaz na web Fire Academy Training: http://www.firetrainingacademy.co.uk/


Školení se konalo v Gerrards Suite (myslím,…) a probíhalo tak, že se sešlo asi 9 lidí (včetně šéfa; o tom, že je to náš šéf, jsem se dověděl vlastně… asi v 1.30 když jsem se motal kolem recepce po školení). Všichni tito lidé jsou školení z důvodů toho, že kdyby hořelo (a taky že už tu hořelo…), mají na starosti evakuaci. V tom momentě mi došlo, jakou odpovědnost dostávám (vzhledem k minimálnímu platu) a asi i díky tomu jsem byl celkem motivován a dával pozor celou dobu. Nejsem moc zvyklý někoho poslouchat od 9 hodin prakticky až do 12:40, takže jsem byl rád, když se skončilo a mohl jsem vypnout.

Školení bylo naprosto úžasné. V životě jsem nebyl na lepším školení, a to tvrdím s čistým svědomím. Školil nás nějaký pan Dave, který měl košili s logem firmy (Fire Training Academy), prezentace v PowerPointu byla samozřejmě také s logem. Mluvil rychle, k věci, srozumitelně. 

Prezentace byla všestranně koncipována, takže se prošly všechny stránky nebezpečí ohně. Vznik a důvody vzniku požáru, legislativa, typy hasicích přístrojů, videa v prezentaci na kterých byly demonstrovány celkem otřesné případy požárů, které zajisté vedly k udržení pozornosti a celé prezentaci dodaly na vážnosti. První video byl vznik požádu na stadionu v Anglii (1985), na jednom z dalších videí byl ukázaný požár včetně vzniku na diskotéce, kde uhořelo asi 110 lidí. Vznik požáru od televize, vánočního stromečku anebo „back draught“ neboli zpětný tah, kdy se při náhlém vniku kyslíku k požáru udělá pěkná vlna – prostě výbuch. 

Toto školení bylo asi po 2x 60 minutách přerušeno praktickou zkouškou, kde si mohli nezkušení – jako já – vzít do ruky hasičák a uhasit ohýnek. Řeknu vám, je to blbý pocit, když hasičák dojde a plamen ne a ne zhasnout. Ne že by to bylo něco těžkého, … ale dokud si člověk něco neosahá, tak to neumí. Školení bylo zakončené vyplněním dotazníku (ostatně jak by každá akce měla končit), z kuchyně poslali Tortilla wrap (prostě palačinka na slano), v jedné bylo kuřecí maso + příslušenství, v druhé koktejl z garnátů nebo to druhé, jak nevím jak se to jmenuje ani v češtině ani v angličtině. Yami yami. 

Po plavání jsem přišel na to slovo – krevety :)

Dokumentovat, digitalizovat, archivovat

Jelikož jsem posedlý touhou vše dokumentovat, bylo nutné pořídit záznamové zařízení. Nechtěl jsem tady v neznámém prostředí zkoušet neznámé a tak jsem vše vyřešil před odjezdem.


Fotit či nefotit?
Ještě před pár lety byl digitální foťák výprask pro peněženku, dneska se položka dá přežít při zavedení úsporných opatření - inspirujte se vládou a budete mít každý na digiťák.


Podle čeho vybírat?
1) cena
2) objektiv aneb co vám tam nevleze (šířká záběru a světelnost), to tam prostě nemáte!
3) značka, pokud na ní trváte. Na trhový vlak naskočilo pár výrobců, jejichž výrobky mnohdy dohání a předhání dlouho uznávané symboly fotografického průmyslu a většinou je vždy předhání cenou.
4) co budete fotit, kdo jste (chcete opravdu tahat krosnu se zrcadlovkou nebo superzoomem, nebo chcete foťák šoupnout v obale do kapse v kalhotách?)


Koho se zeptat?
Můžete pátrat jako já, pročítat diskuze u vámi vytipovaných výrobků, ptát se prodejce, který vám odpoví "že by to fotoaparát měl umět". Vy si ale pak přečtete v návodu takovou větu, která informaci předanou prodejcem vyvrátí a tak víte zase kulové. Opravdu je lepší se sebrat a zajít si někam, kde vám přístroj vrazí do ruky a vy vlastně zjistíte, jestli vám v ruce sedí, jestli není příliš velký nebo malý. A hlavně uvidíte, jak moc si prodejce vymýšlí!


Pokud budete hledat konkrétní výrobky, určitě navštivte stránky www.nejlepsiceny.cz nebo www.heureka.cz. Pokud pak mohu doporučit obchod, pokud jste z Prahy, tak rozhodně www.fotoskoda.cz, kde obchodnici prodavane zbozi znaji jelikož ho testovali nebo minimalne zkouseli. Také se můžete stavit v www.megapixel.cz. První co uděláte, když navštívíte web, pročtěte si dotazy a diskuze. Většinou totiž všechny vaše dotazy zodpoví. Tedy, pokud se nezajímáte o novinku. V internetovém obchodě www.fotoexpert.cz mají sice nejlepší ceny, ale operátoři neví nic a obchodníci čtou manuály, kterým nerozumí... .


Všechny fotografie na tomto blogu jsou foceny fotoaparátem Sony DSC-WX1. Pokud se zatoulá fotka z jiného přístroje, bude uvedeno. Nikdy bych si Sony nekupoval, měl jsem pocit, že se hodně a zbytečně platí za značku. Dneska musím říct, že mě foťák neustále překvapuje a fotky z toho lezou nádherné - někdy je dobré prolomit ledy a zkusit.


Pokud je vaším snem stát se režisérem, nezoufejte. Většina foťáků točí HD, dejte si pozor na zoomování během natáčení. A pokud chcete Troška kvality, seženete i FULL HD!

Easy Flying for Easy People aneb Lítání je pro blbce

Jak jsem si dnes uvědomil, lítání je pro blbce. Hlavně mě nechápejte špatně. Nemyslím to tak, že letadlem lítají jenom blbí lidi. Jde spíš o to, že lítání opravdu zvládne každý. I ten, kdo neumí anglicky. Chci říci, že masírování společnosti marketingem a zašlapávání světových názorů je směrem k výroku „Kdo nelítá, jakoby nebyl“ anebo „Lítání je easy“, viz. EasyJet, je nejspíš nevyhnutelný. Kryštofovi taky nikdo nezakazoval vyjet na moře.


Bohužel, to všechno je pravda. Dnes se nejezdí hromadně na hrady, po vlastech českých jezdí hrstka nadšenců. Ještě že to zachraňuje Toulavá kamera a podobné programy. Dnes se lítá na Sicílii, Kanáry a ti lepší za oceán na zkušenou, na semestr někam do Asie… A neposledně vám s radostí letecké společnosti vnutí i dojem, že je všechno správně a že se nemusíte ani bát dopadu letecké společnosti na klima a životní prostředí obecně. Jestli chcete mít opravdu čisté svědomí, jednoduše si zaplatíte kompenzaci za vyrobený oxid uhličitý.


Takže jak se lítá? Stačí koukat po takových těch obrázcích, které dobře známe (chlapeček = záchod, sukýnka = dámský) a podobně. Písmenka jsou naštěstí všude stejná, čísla taky.
S tím lítáním to myslím ale vážně. Jestli se někdo bojí, tak opravdu nemá důvod. Za většího blázna bych označil toho, kdo se ve voze jiném než je obrněný transportér pustí na dálnici ve směru Kroměříž – Brno. Mám pro to několik důvodů.


1)     Letadlo v žádném z jednotlivých fází letu (rozjezd, vzlet, let samotný, občasné turbulence i následné kecnutí na dráhu) nehází tak, jako naše rozvlněná „zfetovaná“ dálnice. Přesvědčil jsem se o tom asi před dvěmi týdny a opravdu si za tím stojím. Takže pokud jde o tohle, z letadla v žádném případě nevylezete v o nic horším stavu než kdybyste se projeli do Prahy. A to platí ikdyž poletíte ekotřídou jako jsou společnosti Wizzair, Ryanair a EasyJet. Jediným problémem mohou být děti, které na palubě bojují proti sobě o cenu Nejvíc uřvané dítě letu.


2)     Let jako takový bývá většinou bezproblémový. Což se o jiných způsobech dopravy říct nedá. Kdo jezdí s Českými drahami, ví o čem mluvím. Buďto není mašina, tak se na ni čeká... anebo když je, tak zase nefunguje klima a hrajeme si na rajčata ve skleníku, výjimečně se může stát, že je spoj zkrátka "odřeknut". Na letišti se vám většinou nestane (na rozdíl od takového železničního uzlu jako je Přerov) že 5 minut před odletem/odjezdem stále nevíte, odkud to letí/jede. To na dráze je to běžná situace. Kam se to přehodí... tam to dosupí.


3) Navíc, pokud letíte letadlem, můžete si být jisti, že troleje prostě nikdy nespadnou… a že nezůstanete stát v poli jako vidle vražené v hnoji.


Závěr? Jednoduchý. Proč se lidi bojí lítání? Proč jsem se bál já? Protože na to nejsme zvyklí (Tome, promiň, ale strach z malých, tebou řízených letadel zatím přetrvává...). Chce to překonat strach a začít lítat. Vsadím se, že kdybych dospělého člověka nezvyklého cestovat vlakem poslal z Vizovic do Českých Budějovic, byl by na konci vyklepaný (v tomto případě se dá slovo vyklepaný brát z obou stran: tedy vyklepaný jako dobitý a vyklepaný vystresovaný, tedy ve stavu podobném tomu, který následuje po cestě Brno – Praha po nejdražších panelech v ČR. Chce to jen překonat strach a letět. Když to člověk zvládne, zažije pocit, který se prostě nedá popsat. Já vím, že dneska lítá každý a že tady popisuju tvar koule. Ale užívat si cestování je umění. Člověk vidí západ slunce dočista z jiné perspektivy, uvědomí si, co jsou to mraky a jak taková oblačnost vypadá z vrchu a navíc, neposledně, během pár hodin se ocitne zcela na jiném místě a zeměkoule je najednou taková malá hračka (již zmíněná koule) a člověk si přijde taaaakhle malinký. Zkrátka, udělat z nutnosti radost není vůbec špatné. A mně se to konečně povedlo!


A teď zpátky na zem. Tedy, do vzduchu vlastně...
Do Anglie můžete letět prakticky čímkoli. Je tu Sky Team, což je vlastně spojeneství KLM a Air France. Pak taky ČSA, které ale teď podle posledních zpráv omezují lety do Londýna (mimochodem na Heathrow), jelikož si udělaly spojence v British Airways a různě si suplují lety. Anebo můžete letět nějakou low-cost aerolinkou. 


Ryan Air www.ryanair.cz
- odlety z Brna, Bratislavy, Wroclawi a Katowic; lítalo se i z Prahy, ale ode dneška už ne (http://ekonomika.idnes.cz/ryanair-od-rijna-prestane-letat-z-prahy-lety-omezi-i-smartwings-pwj-/eko-doprava.aspx?c=A100427_104714_eko-doprava_fih)  


zde jsou důvody, proč s touto společností není dobré létat:


1) ikdyž si zadáte www.ryanair.cz, dostanete se na rádoby českou stránku, ale prakticky celá je v angličtině. Jediné, na co se zmohli je záhlaví prohlížeče říkající „Levné letenky s Ryanair – Letenky po Evrope”. Takže ani ten háček nad Evropou, achjo.


2) Za jedno zavazadlo o hmotnosti 20 kg zaplatíte (ne)uvěřitelných 650 korun. Srovnejte si to později s Wizzair.


3) Ryanair je velmi dobře známý jako vtipná společnost, snažící se za každou cenu snížit náklady. Onehdy chtěli, aby lidé za letu stáli (asi jako v tramvajce...?), nejsem si jistý, jestli dostali povolení. Nyní překvapili tím, že chtějí, aby druhý pilot roznášel kafe a dělal stewarda. Taky dobrý, zde je odkaz na zprávu: http://cestovani.idnes.cz/je-treba-druhy-pilot-ryanair-ho-chce-zrusit-experti-to-povazuji-za-hazard-1lv-/igsvet.asp?c=A100926_141147_igsvet_tom


Tady se zase dozvíte něco o letu ve stoje: 
http://ekonomika.idnes.cz/let-na-stojaka-bude-stat-4-libry-planuje-ryanair-fr2-/ekonomika.aspx?c=A100701_150813_ekonomika_spi . Jak to dopadlo, nevím.


Zadání požadavku: Odlet z Brna, 2.10., návrat za týden
1) Going Out: Sun 3 Oct 10, 1,490 CZK; Coming Back: Sun, 10 Oct 10, 639 CZK
- toto je první nahození ceny. Jenže to jaksi není všechno, klasicky. Dále to totiž vypadá takto


Fare: 1,409.00 CZK
Online Check-In: 130.00 CZK
Taxes / Fees: 546.17 CZK
» Taxes and Fees 386.00 CZK
» Aviation Insurance/PRM Levy 160.17 CZK
Total Price: 2,085.17 CZK


Jak správně vidíte, cena 2,085.17 CZK je ta poslední, celková. A pozor, v tom pořád není batožina. Takže pokud si připočítáte podobně cestu zpět, ejhle, jsme na 3,698 CZK.  A to stále nic kromě příručního zavazadla nevezeme. Takže šup na 5,206 CZK. BUM!


Další služby (CZK, ceny pro let tam i zpět):
15 kg zavazadlo 780
20 kg zavazadlo 1300
přednostní nástup 208


Pokud přece jen trváte na tom, že se chcete proletět s irskou společností, go ahead!


Wizz Air www.wizzair.com


Výhodou je, že na vás web mluví česky.


Stejné spojení, jen je odlet z Prahy, z Brna se bude lítat od 17. října tuším: tam i zpět za 3374 CZK. Jelikož si ale dáme odbavení na internetu, cena nám poposedne dolů na 3238. Platí se ještě za bankovní převod, myslím 65 korun. Pozitivní je, že se vám cena ukazuje již od začátku celková, tedy i s poplatky. Jednotlivé položky pak vidíte vlevo při dalším kroku.


Zavazadla jsou vlastně za pakatel v porovnání s Ryanairem, navíc váha 32 kg je už více reálná než směšných 15 kg.


1 zavazadlo 405 CZK
2 zavazadla 810 CZK
3 zavazadla 1215 CZK


Tedy, pokud letíte sám, je to dost blbé, protože je asi nepoberete. Pokud by vám s tím ale někdo pomáhal, je to fajn, protože je to dost levná a rychlá pošta. A 96 kg věcí přesunout za odpoledne a za 1215 CZK, to není špatné.


EasyJet www.easyjet.com
No a ještě máme EasyJet. Ten je výhodný asi v tom, že to není žádný irský, nebo maďarský low-cost podnik, nýbrž nefalšovaná západní společnost ltd. Více o firmě, navíc v češtině, se dozvíte zde http://www.easyjet.com/CS/o/aboutus.html


Při zadání stejného požadavku na let nám vyskočí toto:


Jelikož EasyJet lítá na více letišť v Londýně, můžete zadat volbu „Všechna letiště”.


Praha – Londýn Gatwick: 4 589 CZK zpět 1897 CZK
Praha – Londýn Stansted: 2 639 CZK zpět 1812 CZK.


Pokud bychom netrvali na datu a chtěli se tam podívat prostě až bude levněji, vpravo máte tabulku s výhledem cen, které vypadají velmi hezky, hlavně co se týče zpátečních letů v nadcházejících měsících:


Nejnižší ceny za výchozí let
říjen 1 569,00 Kc 
listopad 509,00 Kc 
prosinec 709,00 Kc 
leden 509,00 Kc 
únor 509,00 Kc 
březen 509,00 Kc 


Nejnižší ceny za zpětný let
říjen 47,99 Kc 
listopad 24,99 Kc 
prosinec 36,99 Kc 
leden 25,99 Kc 
únor 25,99 Kc 
březen 25,99 Kc 




Ale zůstaneme u našeho letu, protože jindy než zítra a zpátky přesně za týden nechceme. Je nám jedno, kam sedneme, hlavně že přistaneme na Ostrově, takže vybereme Stansted; pak to pokračuje následovně: jsme na ceně 4 451.


Batožina o váze 20 kil stojí 600 korun, přesně polovinu toho, co zaplatíte, pokud se rozhodnete vzít si s sebou kufr až na letišti (což je ovšem blbost,… že). Pokud se rozhodnete toho s sebou vzít více,… trochu se to prodraží: za každé kilo nad 20 zaplatíte 500 korun. Tedy, vypadá to strašně, ale najednou nám tam totiž naskočí 6 000 CZK za těch blbých 12 kilo, které u Wizz Airu máme za 3 stovky.




Další položka, která působí trochu pokrytecky, ale pro ekology bude jistě velmi zajímavá, je „Program kompenzování oxidu uhlíku“ za 72,13 CZK. Haléře nemáme, ale vypadá to pěkně. Touto cenou, jak se dovíte z popisu položky, zaplatíte vznik 183 kilo CO2: „Snižte dopad emisí uhlíku vytvořených při vašich letech na životní prostředí pomocí projektů na snížení emisí certifikovaných OSN.“


Pokud se spokojíme tedy jen s 20 kilogramy, můžeme letět za 5 051 CZK. Možná ještě naskočí nějaké drobné za nějaký převod nebo něco podobného, ale cena by se už hýbat příliš neměla.


Jako plus oproti ostatním společnostem je neomezená váha příručního zavazadla: „Na kabinová zavazadla není žádný váhový limit. Jediná podmínka je, že musíte sami a bez pomoci uzvednout svou tašku (pouze jednu) do úschovného prostoru nad hlavou, a že nebude větší než 55 x 40 x 20 cm.” Jenže má to háček,  všechny těžké věci jako je např. alkohol, nemůžete v příručním zavazadle mít. Tekutiny jsou omezeny celkovým objemem 1 litr, jednotlivá balení nesmí přesáhnout 100 ml, všechny tekutiny, gely, pomáda na rty, rtěnky musí být uzavřeny v igelitovém sáčku. To by mě zajímalo, co se dá udělat s rtěnkou během letu. Takže leda tak vzít činky do kufru, 2x 15ky by se ještě daly zvednout =)))


„Na kabinová zavazadla není žádný váhový limit. Jediná podmínka je, že musíte sami a bez pomoci uzvednout svou tašku (pouze jednu) do úschovného prostoru nad hlavou, a že nebude větší než 55 x 40 x 20 cm.”


Proč letět s EasyJet?
1) mají nádherné oranžové internetové stránky, nejpřehlednější ze všech
2) můžete si zaplatit za vyprodukovaný CO2
3) pokud zjistím, doplním další +


Shrnutí?
RyanAir 5 206 - BEZ zavazadla
Wizz Air 3 238 - 32 kg zavazadlo!
EasyJet 5 051 – 20 kg zavazadlo
----------------------------------------------------------------------------------------------
Život je volba... a pokud vás létání nudí
pak je tu Holba – ryzí pivo z hor !!!