úterý 30. listopadu 2010

Otevřený dopis mámě

Začalo to tím, že jsem začal odepisovat na dopis mamči, která si stěžovala, že se moc neozývám a že už dlouho nic nepřibylo. A jak jsem tak psal, zjistil jsem, že by se to vlastně celé dalo publikovat. Tak abych si zjednodušil práci, vkládám úryvek z dopisu pro mě (abyste byli uvedeni do situace, trocha autobiografie...) a tento dopis jako reakci.

-----------------------------------------

Hvozdná:
"Babička ti vzkazuje, že kašle lépe. Byla nachlazená. A zdraví Tě. Všema packama.  Je jí po tobě smutno, tak aspoň napiš něco na blog, už je to trapné.
Tak bych si početla něco."

-----------------------------------------

Reakce:

Ahoj,

no vy to teda nějak špatně prožíváte, dyť to vypadá docela v pohodě, jak jsi to popisovala, tak jsem nechápal to označení terrible =) vůbec nechápeš užití tohoto slovíčka, mamčo hehehehhe. Když použiješ slovo terrible, tak to musí být něco opravdu strašného - ráno si musíš minimálně zlomit kreditní kartu při škrábání ledu ze skla (což je upe nejstrašnější pro Angličany... kteří nejsou zvyklí na takové zimy), potom musí být šíleně hustý provoz.. a takové ty detaily jako problémy fotbale, situace v kriketu "The Ashes 2010". A pak večer můžeš říct, že to byl horrible / terrible day. Ta vaše neděle se zdá quite fine ---------- ostatně zeptej se kohokoli How are you a odpoví ti tady "Thank you, quite fine nebo I´m fine thank you... nic jiného neexistuje. Já pro jistotu říkám "A bit better and I am flying around" nebo ... It could be worse... like a war or something... =)))))) a většinou to Angličany rozesměje. Myslím, že jsem na ten jejich jednoduchý anglický styl dávno přišel.

Na recepci se mi smějou jelikož jsem známý svými cateringovými zásobami - taška plná sladkostí a jídla na noc - mívám pořád hlad a když usínám, tak začnu požírat sušenky, kešu ořechy které tu nejsou tak drahé jako doma a které tak zbožňuju.

Dneska jsem se vydal do sauny, poprvé za celou dobu,... záda tak zlobí, že už jsem nevěděl, co dělat, tak jsem zkusil teplo. A co se nestalo, seděl jsem tam a potil se jako v pekle a v tom vstoupila do steam roomu Paula Hamilton. Nevím jak moc je známá, ale je známá hlavně díky reklamě na VW Golfa někdy v 80. letech. No a tak jsme lehce popovídali o počasí. Když jsem jí řekl, že u nás je to celkem pohoda - chlubila se totiž tím, že prej má přijít sníh a že už ho někde v anglii mají - tak jsem jí řekl, že u nás bývá normálně taky... a že ve Finsku mají -35. To ji asi lehce vyděsilo a odešla =)))))))))))))

S počasím to je asi tak, že přituhlo. Nijak extrémně, ale přituhlo, takže myslím že se to pohybuje kolem nuly, v noci lehce pod ní, vzhledem k bílé metalíze na odstavených autech před hotelem. Angličani ráno lehce bědují a naříkají, že jim prsty přimrzly k jejich kreditkám z Barclays, WestNat, Halifax a Lloyds TSB, když odškrabávali námrazky ze skla, ale stále jsou sprostě optimističtí. Češi se jim smějí a se svým pesimistickým náhledem na svět jen kroutí hlavou, jak může někdo bědovat, když ještě neleží ani centimetr poprašku na zemi, lehce závidí trablům doma, kde zase nikdo nebyl připraven a všichni byli překvapení. Finky si stěžují, že tohle není zima ale nějaký špatně naklonovaný podzim, tvrdí, že je jim více zima, když není sníh a jen mrzne, protože když jsou doma a je všude sníh, tak je daleko víc teplo (nějaká sněhovo-teplotní paradox nebo co ... ?). Španělé jsou bezradní. Již před 3 měsící jim byla zima, před 2 měsíci rozbalili WINTER kufr a před měsícem si donesli na svá pracoviště přímotopy a ventilátory a odjíždějí minimálně na týden domů prohřát si kosti: Lidia odjela před 5 dny, Juan odjel dnes a to navždy. Poláci nadávají, ale ti nadávají pořád a na všechno. Jejich národním sloganem by mělo být něco jako "Kurva mač" protože to je asi nejfrekventovanější slovní spojení zdejších zaměstnaneckých odborů. Význam se myslím bude velmi blížit tomu, co vám to připomíná v češtině a druhá část slovního spojení by se dala vysvětlit pomocí anglického MUCH, tedy jako hodně - celé by to potom znělo jako "Je to hodně špatné" =))))) Poláci jsou strašní pesimisti... a co se týče angličtiny, tak nevím, jestli si všimli, že se tady angličtina používá. Jejich chování mi přijde jako totální ignorace zdejšího světa, něco jako paralelní světy =) A oni si žijou ten svůj tady...

Když už jsme u toho počasí a teplot, nemůžu nezmínit zdejší problémy s topením, vyhříváním, chlazením a obecně stabilizování teploty v interiéru hotelu. Exteriér hotelu si dělá co chce, dokonce se na dnešních novinách objevilo čísélečko -18, konkrétně nedaleko od čehosi se jménem Llandrindod Wells (čtěte chrochtavým Chandrindod wels) v regionu Powys, Wales. Zpráva taky říká "Snow and ice caused chaos around the country as roads and airports were closed" (přeložte si pomocí googlu - www.google.cz - v záhlaví najdete možnost "Překladač") což je opravdu nečekané, když bydlíte ve Walesu, kde jsou i hory ... a když se teplota propadne do mínusu... myslím, že s novinami jsou tady na tom úplně stejně jako my doma. Informace typu "sousedovic stračena byla z toho stání tak otrávená, že si lehla" jsou tady také na denním pořádku. 

No a co se týče toho interiéru tady, ... tak to se skoro ani nedá popsat. Před pár dny tady bývalo ještě nesnesitelně vedro na recepci a ve foyer, za to nyní je tu jako v jeskyni. Vyloženě. Ono se totiž zase něco pokazilo nejspíš, takže ventilační systém produkuje vzduch o téměř stejné teplotě jako je venkovní. V praxi to potom vypadá tak, že v Café Baru, kde má být pěkná pohodová "cosy" atmosféra je odhadem nějakých 15 stupňů, kovových věcí není dobré se dotýkat, pivo vám rozhodně nezteplá, zato kafe, pokud si servírka nepohne,... k vám dorazí nejspíš poloteplé. Uvidíme, jak se s tím náš management vypořádá... a budeme vás o tom také informovat. Z předchozích zkušeností mohu říci, že jim dávám tak týden, maximálně dva. Topení v říjnu taky 2 týdnu skomíralo,.. internet tady před týdnem zhruba 12 dní napůl běžel a napůl se plazil... takže uvidíme, kolik zmrzlíků tady budeme vynášet z našeho úžasného Aquaria (tak honosně se jmenuje naše 13-stupňová kavárna).

Jako mírný update oproti včerejšku se změnilo asi toto:
1) v kavárně se už dá sedět, podařilo se vypnout arktické fukary a zapnout africké přímotopy
2) noc byla klidná, 65 lidí v baráku, nikdo neotravoval, v noci 1 pár walk-in, za pokoj 105 liber, dostali 325 s výhledem na nádvoří hotelu
3) nasněžilo: výhled na další dny není dobrý, pokud to neroztaje, začne to tu být horně nervozní - Londýňané a okolní villagers se sněhu bojí jak sněhulák fénu a tak už tady v 5:08 zazněly první obavy, že zkolabuje místní autobusová doprava...
4) v sejfu máme pouze 60 liber v 5-librových bankovkách, což není příliš mnoho na další 2 dny. Chyba se stala v pondělí dopoledne, kdy jsem neudělal Change Order a tak jsme z banky nedostaly "drobné" jako change. Tož .. co už, budeme to vracet v mincích =)
5) Internet se ustálil a funguje
6) U Lloydů se mi podařilo provést svůj první payment, kdy autorizace nového příjemce neprobíhá formou vložení kódu z sms, nýbrž telefonátem jejich počítače, a zcela opačnou cestou - naťukáte do mobilu kód který vidíte na obrazovce,... a tím se autorizuje platba. Fajn, hezké. Navíc jako bonus mi bylo sděleno, že peníze budou u příjemce do 2 hodin., FUJ banky v ČR, shame on you!

Myslím, že to tady ukončím a počkáme co nám přinese další týden a jak to dopadne se sněhem...

Martin

Žádné komentáře:

Okomentovat